Закон про булінг у школі. Кого за це каратимуть і чому?

(відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії боулінгу (цькуванню)» №2657-VIII від 18.12.2018)

Булінг (цькування) – діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Типові ознаки булінгу такі:

– систематичність (тобто повторюваність) діяння;

– наявність сторін: кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

– дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції.

– Хто платитиме і за що?

У разі доведення булінгу кривдник муситиме сплатити штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (у 2018 році це від 850 до 1700 грн) або виконувати громадські роботи протягом 20-40 годин.

Якщо ж булінг вчиняється групою осіб або повторно протягом року, то кривдник/-и сплачуватимуть від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн) або виконуватиме/-уть громадські роботи протягом 40-60 годин.

Якщо булінг вчиняє неповнолітня (до 18 років) або малолітня (до 14 років) особа, то за неї платитимуть штраф і виконуватимуть громадські роботи батьки або особи, які їх замінюють.

У нашій школі розроблений план заходів для запобігання та протидії булінгу.

/Files/images/byl.jpg

Додаток 1

ЗАТВЕРДЖЕНО

наказ по Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. №5

від 05.02.2019 № 27

План

заходів психологічної служби з питань запобігання і протидії домашньому насильству та булінгу

1. Ознайомлення з законом «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькування)» (1-11 кл.)

Лютий

2. Булінг у школі: як діяти батькам. Підготовка рекомендацій батькам

Лютий – Березень

3. Тренінгове заняття «Профілактика булінгу в учнівському середовищі» (5-11 кл.)

Лютий – Березень

4. Заняття «Попередження насильства» (1-4 кл.)

Березень

5. Перегляд відео та презентацій «Булінг в школі. Як його розпізнати», «Кібербулінг або агресія в інтернеті. Способи розпізнання і захист дитини» (5-10 кл.)

Квітень

6. Консультативний пункт «Скринька довіри»

Лютий – Травень

7. «STOPбулінг!» - Запрошення спеціаліста служби СССД

Квітень

Корисні посилання:

https://ukr.segodnya.ua/ukraine/za-bulling-i-shkolnuyu-travlyu-nakazhut-grivney-i-trudom-chto-nuzhno-znat-o-novom-zakone-1199495.html

https://pedpresa.ua/193947-za-buling-karatymut-vchyteliv-batkiv-i-ditej-zareyestrovano-zakonoproekt.html

Алгоритм дій при здійсненні булінгу (цькуванні)

Якщо дитина стала свідком булінгу в закладі освіти, передусім вона може розказати про це батькам, вчителю, психологу або безпосередньо директору.

Окрім цього, дитина може звернутись на гарячу лінію ГО «Ла Страда – Україна» з протидії насильству в сім’ї або із захисту прав дітей; до соціальної служби з питань сім’ї, дітей та молоді; Національної поліції України; Центру надання безоплатної правової допомоги.

Якщо педагог або інший працівник закладу освіти став свідком булінгу, то він має повідомити керівника закладу незалежно від того, чи поскаржилась йому жертва булінгу чи ні.

Після отримання звернення дитини, відповідна особа або орган інформує керівника закладу освіти у письмовій формі про випадок булінгу.

Керівник закладу розглядає таке звернення та з’ясовує усі обставини булінгу. Надалі він скликає засідання комісії з розгляду випадків булінгу та окреслює подальші дії. Якщо комісія визнала, що це був булінг, а не одноразовий конфлікт, то очільник закладу зобов’язаний повідомити уповноважені підрозділи органів Національної поліціїУкраїни та Службу у справах дітей.

До складу такої комісії можуть входити педагоги, психолог, соціальний педагог, батьки постраждалого та «булера», керівник закладу та інші заінтересовані особи.

У разі, якщо комісія не кваліфікує випадок як булінг, а постраждалий не згодний з цим, то він може одразу звернутись до органів Національної поліції України.

Але за будь-якого рішення комісії керівник закладу забезпечує психологічну підтримку усім учасникам випадку.

Кiлькiсть переглядiв: 0